Ishlab chiqiladigan qonunchilik hujjatlari va normativ hujjatlar loyihasi
Transport vazirligi sohasiga tegishli muhokamaga qo'yilgan idoraviy normativ-huquqiy hujjatlarning ro'yxati
Regulation.gov.uz portali orqali Transport vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan normativ-huquqiy hujjat loyihalari matni bilan tanishing!
Т.r.
Hujjat nomi
Hujjat turi
Loyiha ID
Muhokamaga qo'yilgan sanasi
Muhokamani yakunlash sanasi
1 Muomalaga chiqarilayotgan g‘ildirakli transport
vositalarining xavfsizligi to‘g‘risida texnik
reglamentni tasdiqlash haqida. ВМҚ лойиҳа
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori  - - -
2 O‘zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasida tibbiy-uchish komissiyalari a’zolarini tayinlash to‘g‘risidagi aviatsiya qoidalarini tasdiqlash haqida  Idoralarning buyruq yoki qarori 74894 04.01.2023 19.01.2023
3 Fuqaro aviatsiyasi sohasida ruxsat berish tartib-taomillaridan o‘tish tartibini yanada takomillashtirish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori  74815 17.01.2023 01.02.2023
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati aktivlaridan samarali foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida  O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori   73269 26.12.2022   10.01.2023
Havo transportida yo‘lovchi va bagaj tashish qoidalariga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida  Idoralarning buyruq yoki qarori 72294   29.11.2022  14.12.2022
6 O‘zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasida tibbiy ko‘rikdan o‘tganligi haqida tibbiy xulosa berish to‘g‘risidagi aviatsiya qoidalarini tasdiqlash haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 72282  29.11.2022 14.12.2022
O‘zbekiston Respublikasining “Xavfli yuklarni havo transportida tashish qoidalari”ga (O‘zR AQ-198) o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida Idoralarning buyruq yoki qarori 72276 25.11.2022 10.12.2022
Siqilgan tabiiy gazda, suyultirilgan neft gazida yoki dizel va gazsimon yoqilg‘i aralashmasida ishlaydigan transport vositalarining xavfsizligi to‘g‘risida umumiy texnik reglamentga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritish haqida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori 71957 30.11.2022 15.12.2022
“Uzbekistan Airports” AJ va “Air Marakanda” MChJ XK o‘rtasida davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida tuzilgan bitim doirasida yangi yoqilg‘i quyish majmuasini qurish zarurati yuzasidan “Samarqand” xalqaro aeroportining uzluksiz ishlashini ta’minlash to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori 69200 18.10.2022 02.11.2022
10  “Shahar yo‘lovchilar transportida (taksidan tashqari) ayrim toifadagi fuqarolarga bepul yurish huquqini beruvchi yagona guvohnomalarni berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi buyruq, shuningdek unga o‘zgartirish va qo‘shimchalarni o‘z kuchini yo‘qotgan deb topish haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 68733 24.09.2022 09.10.2022
11  O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi huzuridagi Fuqaro aviatsiyasi agentligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori 68393 23.09.2022 08.10.2022
12  “Islom Karimov nomidagi “Toshkent” xalqaro aeroportining yangi yuk terminali qurilishini tashkil etish to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 67981 20.09.2022 05.10.2022
13 Muomalaga chiqarilayotgan g‘ildirakli transport vositalarining xavfsizligi to‘g‘risida umumiy texnik reglamentni tasdiqlash haqida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 66682 30.08.2022 14.09.2022
14  Shahar yo‘lovchilar transportida (taksidan tashqari) ayrim toifadagi fuqarolarga bepul yurish huquqini beruvchi yagona guvohnomalarni berish tartibi to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritish haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 66666 19.08.2022 03.09.2022
15  Xalqaro shartnomani tasdiqlash to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qarori 65989 16.08.2022 31.08.2022
16  Hududlarda yo‘lovchi tashish tizimini yanada rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qarori 65592 10.08.2022 25.08.2022
17  Vazirlar Mahkamasining 2003 yil 4 noyabrdagi 482-son qarori bilan tasdiqlangan Avtomobil transportida yo‘lovchilar va bagajni tashish qoidalariga qo‘shimchalar kiritish haqida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 65260 11.08.2022 26.08.2022
18  O‘zbekiston Respublikasining Logistika samaradorligi indeksida o‘rnini yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 64632 23.07.2022 07.08.2022
19  O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Zamonaviy turistik klassdagi avtobuslarni xarid qilgan tadbirkorlik subyektlari xarajatlarining bir qismini subsidiyalash tartibi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 63426 28.06.2022 13.07.2022
20  Toshkent metropolitenining birinchi darajali harakat xavfsizligini ta'minlashga qaratilgan aniq chora-tadbirlarni belgilash to'g'risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 62729 22.06.2022 07.07.2022
21 Avtomobil yo‘llariga ajratilgan mintaqa uchun zarur yer uchastkalarini aniqlash, yo‘l bo‘yi mintaqasini belgilash va ulardan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi vaqtinchalik nizomni tasdiqlash haqida Idoralarning buyruq yoki qaror 62281 03.06.2022 18.06.2022
22  Ajratilgan mintaqa va muhofaza zonalari va chegaralarida temir yo‘l transporti yerlarining o‘lchamini belgilash va ulardan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi vaqtinchalik nizomni tasdiqlash haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 62199 02.06.2022 17.06.2022
23  Avtomobilda tashuvchi tomonidan haydovchilarga yo‘l harakati xavfsizligi masalalari bo‘yicha yo‘l-yo‘riqlar berish tartibi to‘g‘risidagi nizomning 11-bandiga o‘zgartirish kiritish haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 61277 16.05.2022 31.05.2022
24  Temir yo‘l kesishmalaridan foydalanish qoidalariga o‘zgartirishlar kiritish haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 61276 16.05.2022 31.05.2022
25 Yo‘nalishga chiqish oldidan avtotransport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish hamda yo‘lovchilar, bagaj va yuklar tashuvlarini amalga oshiradigan haydovchilarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni tashkil qilish tartibi to‘g‘risidagi nizomning 11-bandiga o‘zgartirish kiritish haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 61275 16.05.2022 31.05.2022
26  Raqamli nazorat qurilmalaridan foydalanish to‘g‘risidagi yo‘riqnomaning 4-bandiga o‘zgartirish kiritish haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 58708 18.03.2022 02.04.2022
27  Avtobus yo‘nalishlari va shahar yo‘lovchi tashish transportining nollik masofalarini o‘lchash tartibi to‘g‘risidagi nizomning 3-bandiga o‘zgartirish kiritish haqida Idoralarning buyruq yoki qarori 58706 18.03.2022 02.04.2022
28  Transport-logistika markazlari faoliyatini va tranzit transport yo‘laklarini rivojlantirish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 56938 22.02.2022 09.03.2022
29
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga o'zgartirish va qo'shimchalar kiritish to'g'risida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni 56176 2022-02-03 2022-02-18 09:23:41
30
O'zbekiston Respublikasi kemachiligi sohasida xavfsizlikni ta'minlashga oid chora-tadbirlar to'g'risida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 55934 2022-01-26 2022-02-10 20:01:11
31
“O'zbekiston Respublikasi temir yo'l transportida yuk tashish qoidalarini tasdiqlash to'g'risida”gi Idoralarning buyruq yoki qarori 55927 2022-01-17 2022-02-01 11:39:15
32
“O'zbekiston Respublikasida temir yo'l kesishmalaridan foydalanish qoidalarini tasdiqlash to'g'risida”gi Idoralarning buyruq yoki qarori 55806 2022-01-13 2022-01-28 08:53:44
33
Transport sohasida kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish hamda ilmiy va innovatsion faoliyat tizimini tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarori 55101 2022-01-08 2022-01-23 20:04:31

Проекты разрабатываемых законодательных и нормативных актов
Знакомьтесь с текстом нормативно-правовых документов, разработанных Министерством транспорта, через портал Regulation.gov.uz!
Наименование документа
Тип документа
ID проекта
Дата вынесения на обсуждение
Дата завершения обсуждения
1 Об утверждении авиационных правил о назначении членов медико-летных комиссий в гражданской авиации Республики Узбекистан Приказ или постановление организаций 74894 04.01.2023 19.01.2023
2 О дальнейшем совершенствовании порядка прохождения разрешительных процедур в сфере гражданской авиации Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан 74815 17.01.2023 01.02.2023
3 О мерах по эффективному использованию активов акционерного общества” Узбекистон темир йуллари" Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан 73269 26.12.2022 10.01.2023
4 О внесении изменений в правила перевозки пассажиров и багажа воздушным транспортом Приказ или постановление организаций 72294 29.11.2022 14.12.2022
5 Об утверждении авиационных правил о выдаче медицинского заключения о прохождении медицинского освидетельствования в гражданской авиации Республики Узбекистан Приказ или постановление организаций 72282 29.11.2022 14.12.2022
6 О внесении изменений в “правила перевозки опасных грузов воздушным транспортом”Республики Узбекистан (УЗР Ак-198)  Приказ или постановление организаций 72276 25.11.2022 10.12.2022
7 О внесении изменений и дополнений в общий технический регламент О безопасности транспортных средств, работающих на сжатом природном газе, сжиженном нефтяном газе или смеси дизельного и газообразного топлива Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан 71957 30.11.2022 15.12.2022
8 Об обеспечении бесперебойной работы международного аэропорта” Самарканд “в связи с необходимостью строительства нового топливозаправочного комплекса в рамках соглашения о государственно-частном партнерстве между АО” Uzbekistan Airports “и УК ООО” Air marakanda" Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан  69200 18.10.2022 02.11.2022
9 Утратил силу приказ «Об утверждении Положения о порядке выдачи единых удостоверений, дающих право отдельным категориям граждан на бесплатный проезд в городском пассажирском транспорте (кроме такси)», а также изменения и дополнения к нему. Приказ или постановление организаций 68733 24.09.2022 09.10.2022
10 Об организации деятельности Агентства гражданской авиации при Министерстве транспорта Республики Узбекистан Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   68393 23.09.2022 08.10.2022
11 “Об организации строительства нового грузового терминала международного аэропорта” Ташкент”имени Ислама Каримова"  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   67981 20.09.2022 05.10.2022
12 Об утверждении общего технического регламента О безопасности колесных транспортных средств, выпускаемых   Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   66682 30.08.2022 14.09.2022
13   О внесении изменений и дополнений в Положение о порядке выдачи единых удостоверений, дающих право бесплатного проезда отдельным категориям граждан на городском пассажирском транспорте (кроме такси)  Приказ или постановление организаций  66666  19.08.2022 03.09.2022
14 Об утверждении международного договора Постановление Президента Республики Узбекистан 65989 16.08.2022 31.08.2022
15 О дополнительных мерах по дальнейшему развитию системы пассажирских перевозок в регионах Постановление Президента Республики Узбекистан 65592 10.08.2022 25.08.2022
16   О внесении дополнений в правила перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденные постановлением Кабинета Министров от 4 ноября 2003 г. N 482  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан    65260  11.08.2022 26.08.2022
17   О мерах по улучшению позиции Республики Узбекистан в Индексе эффективности логистики  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   64632   23.07.2022  07.08.2022
18   Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “О порядке субсидирования части затрат субъектов предпринимательства, приобретающих автобусы современного туристического класса”  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан   63426 28.06.2022   13.07.2022
19   Об установлении конкретных мер, направленных на обеспечение первоклассной безопасности движения Ташкентского метрополитена  Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан  62729  22.06.2022  07.07.2022
20  Об утверждении Временного положения об определении необходимых земельных участков для отвода автомобильных дорог, определении придорожной зоны и порядке их использования Приказ или постановление организаций 62281 03.06.2022 18.06.2022
21  Об утверждении Временного положения об установлении размеров и порядке использования земель железнодорожного транспорта в пределах выделенной территории и охранных зон и границ Приказ или постановление организаций 62199 02.06.2022 17.06.2022
22  О внесении изменения в пункт 11 Положения о порядке инструктажа водителей по вопросам безопасности дорожного движения перевозчиком на автомобиле Приказ или постановление организаций 61277 16.05.2022 31.05.2022
23  О внесении изменений в правила пользования железнодорожными переездами Приказ или постановление организаций 61276 16.05.2022 31.05.2022
24  О внесении изменения в пункт 11 Положения о порядке организации технического осмотра автотранспортных средств и медицинского осмотра водителей, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов перед выездом на маршрут Приказ или постановление организаций 61275 16.05.2022 31.05.2022
25  О внесении изменения в пункт 4 Инструкции по применению цифровых устройств управления Приказ или постановление организаций 58708 18.03.2022 02.04.2022
26  О внесении изменения в пункт 3 Положения о порядке измерения нулевых расстояний автобусных маршрутов и городского пассажирского транспорта Приказ или постановление организаций 58706 18.03.2022 02.04.2022
27
Деятельности транспортно-логистических центров
и по развитию транзитных транспортных коридоров
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан
56938
22.02.2022
09.03.2022
28
О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Узбекистан
Указ Президента Республики Узбекистан
56176
2022-02-03
2022-02-18 09:23:41
29
О мерах по обеспечению безопасности в сфере судостроения Республики Узбекистан
55934
2022-01-26
2022-02-10 20:01:11
30
"Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом Республики Узбекистан”
Приказ или постановление организаций
55927
2022-01-17
2022-02-01 11:39:15
31
"Об утверждении Правил пользования железнодорожными переездами в Республике Узбекистан”
55806
2022-01-13
2022-01-28 08:53:44
32
О мерах по организации системы переподготовки и повышения квалификации кадров и научной и инновационной деятельности в транспортной сфере